Chcete si dát digitální detox?
Náš svět stále více přechází do on-line prostředí a technologie se stávají každodenní součástí života lidí každého věku. Tempo, kterým jsou nám představovány nové vynálezy a technologie, se neustále zvyšuje. Zdravotní systémy všude na světě zavádějí svépomocné zásahy s využitím komunikačních technologií, které pacienti denně používají.
Zásahy prostřednictvím internetu, mobilních telefonů, osobních senzorů nebo softwarů se ukázaly jako účinné z hlediska krátkodobého (do 1 roku) zlepšování životního stylu v oblasti stravy, fyzické aktivity, obezity, kouření nebo požívání alkoholu.
Pozitivní dopad měly také psychologické zásahy založené na technologických inovacích. Jako příklad můžeme uvést on-line techniky založené na mindfulness (všímavosti), které měly příznivý vliv na deprese, úzkosti, stres i well-being. Telemedicína a vzdálené monitorování pacientů navíc umožňují efektivní zvládaní chronických nemocí. Avšak navzdory těmto nepopiratelným výhodám je nutné brát v úvahu také potenciální riziko, které se s novými technologiemi pojí. Tyto nové technologie bychom měli užívat s rozumem, protože ta samá technologie může být zároveň nápomocná i škodlivá.
Je-li to možné, ve svém každodenním životě nebuďte na nových technologiích nadměrně závislí. Používejte je s rozumem a jen když jsou potřeba. Závislost na digitálních technologiích totiž může ovlivnit naše mentální schopnosti (jak naznačuje Manfred Spitzer, autor knihy Digital dementia [Digitální demence]). Mimoto, nadměrné používání mobilních zařízení a webových technologií (např. sociálních aplikací nebo interaktivních her) může vést k návykovému chování.
Snažte se netrávit příliš mnoho času on-line, raději ho nahraďte plánovanými off-line aktivitami a lidským kontaktem tváři v tvář. Jestli je to pro vás tvrdý oříšek, čas strávený on-line si naplánujte dopředu, abyste se vyhnuli jeho přehnanému užívání. Využijte externích upozornění, které vám pomůžou sledovat čas vymezený pro internet. Omezte používání určitých on-line aplikací, které potenciálně usnadňují rozvoj návykového chování jako např. hraní on-line her, sledování porna nebo používání sociálních sítí a aplikací.
Co je ještě důležitější – vyvarujte se používání elektronických zařízení před spánkem! Chronické vystavování se modrému světlu, které vydávají mobilní a počítačové zařízení, může mít závažné následky na kvalitu vašeho spánku.
Jak na digitální detox? Přečtěte si tento článek:
Comments