top of page
Vyhledat

Kreativita jako lék

V rušném každodenním životě, kdy na nás ze všech stran doléhá stres, se kreativní činnosti mohou stát nečekanou, avšak velmi účinnou cestou k psychické pohodě. Ať už jde o psaní deníku, malování abstraktních obrazů, hraní na hudební nástroj nebo dokonce skládání vlastních básní, kreativní aktivity nabízejí prostor, kde se můžeme uvolnit, zaměřit se na přítomný okamžik a objevovat nové způsoby vyjádření emocí.


Kreativní proces jako terapie

Řada studií naznačuje, že umělecké aktivity mají na duševní zdraví blahodárné účinky. Při zapojení do tvůrčí činnosti mozek přepíná na jiný druh pozornosti, což může zmírnit úzkost, snížit stresové hormony a dokonce přispět k pocitu štěstí. Tvůrčí proces aktivuje oblasti mozku spojené s odměnou, což může vést k lepší náladě a většímu pocitu kontroly nad vlastními emocemi.

Například výzkum publikovaný v Arts & Health v roce 2020 ukázal, že u lidí, kteří se pravidelně věnují tvůrčím činnostem, dochází ke snížení úrovně stresu o 20–30 % a k celkovému zlepšení emoční pohody. Stejný výzkum zjistil, že i pouhých 45 minut výtvarné aktivity může významně snížit hladinu kortizolu, hormonu spojeného se stresem.

Další studie, publikovaná v Journal of Positive Psychology v roce 2021, zjistila, že lidé, kteří se denně věnují drobným kreativním činnostem (jako je psaní, kreslení nebo hraní na hudební nástroj), uvádějí vyšší úroveň štěstí a pohody. Přibližně 75 % respondentů uvedlo, že se díky těmto činnostem cítí emocionálně vyrovnanější a že mají větší schopnost zvládat každodenní výzvy.


Inspirativní příběhy

Jedním z inspirativních příkladů je paní Jitka, která se po náročném období syndromu vyhoření rozhodla zkusit kreslit. Přestože nikdy předtím nevzala do ruky štětec, začala malovat jednoduché akvarely podle tutoriálů na internetu. „Zpočátku jsem byla k sobě kritická, ale s každým dalším obrazem jsem se cítila lépe. Uvědomila jsem si, že mi nejde o dokonalý výsledek, ale o ten klid, který cítím, když míchám barvy a nanáším je na papír,“ říká Jitka. Dnes maluje několikrát týdně a považuje to za svou osobní formu meditace.

Podobnou zkušenost má i pan Milan, který začal psát poezii po ztrátě blízkého přítele. „Neuměl jsem to ventilovat jinak, než že jsem vzal tužku a psal. Psát básně mě nutilo přemýšlet nad tím, co cítím, a dávat tomu nějaký smysl,“ popisuje. Časem začal své básně číst na malých literárních večerech, kde našel podporu i uznání ostatních. „Pomohlo mi to víc, než jsem čekal. Tvoření mi ukázalo, že i z bolesti může vzniknout něco krásného,“ dodává.


Jak začít tvořit, i když se necítíte být umělcem

Jednou z nejčastějších překážek je pocit, že na kreativitu nemáme „talent“ nebo že jsme nikdy předtím netvořili. Pravdou však je, že kreativní proces nemusí být vůbec o výsledku – jde spíš o cestu, kterou během tvoření projdeme. Není důležité, jestli se z vás stane profesionální spisovatel nebo malíř. Důležité je, že si dáte prostor pro sebe a své emoce.

Zkuste si každý den vyhradit chvíli, kdy si sednete s tužkou a papírem. Napište pár vět o tom, co se vám honí hlavou. Pokud vám to pomůže, nechte si k ruce barvy a čmárněte si na papír – nemusí to být mistrovské dílo, může to být jen pár čar a tvarů, které vyjadřují vaši náladu. Máte-li možnost, zkuste si pustit svou oblíbenou hudbu a chvíli improvizovat s jednoduchým hudebním nástrojem, například ukulele nebo kazoo.

Dalším tipem je účast na komunitních workshopech nebo online kurzech. Na internetu je spousta bezplatných videí a tutoriálů, které vás provedou základními technikami psaní, malování nebo skládání hudby. Můžete se také připojit ke kreativním komunitám na sociálních sítích, kde lidé sdílejí své pokroky a vzájemně se podporují.


Kreativita jako cesta ke klidu

Kreativní činnosti mají sílu nás přenést do přítomného okamžiku, pomáhají nám najít klid a znovuobjevit radost z tvoření. Ať už jde o psaní, kreslení, hudbu nebo jinou formu umění, jejich terapeutický potenciál spočívá v tom, že nám umožňují vyjádřit, co slovy nejde, a najít v sobě místo, kde vládne mír a harmonie. I malé kroky v kreativní činnosti mohou mít velký dopad na naše duševní zdraví a přispět k lepšímu a vyrovnanějšímu životu.

 
 
 

コメント


Děkujeme za zprávu.

Pošlete nám Váš příběh a my ty nejinspirativnější zveřejníme.

Provozovatel webu
Občanské poradenské středisko, o. p. s.
clubcafe.pessoa@ops.cz
Facebook

© 2023 Neblázni! Powered and secured by Wix

bottom of page